Mi is történik a ciklusunk alatt, és miért van az, hogy egy héttel a menstruáció előtt hirtelen mindenki kövérebbnek látja magát?
Kimondom azt, amit mindannyian tudunk, de életmód blogokra az általános közvélekedés alapján nem szokás kitenni: a női ciklus egy évtizedekig tartó nonstop szívás. Majdnem azt írtam le, hogy "nőnek lenni szívás", de ez azért hatalmas költői túlzás lett volna. Mindenesetre azt a havi elme- és testkáoszt amit a nonstop változó hormonszintek okoznak nekünk, örömmel elcserélném a férfiakkal a szájtátva-órákig-focibámulás döbbenetes képességére.
A kutatások alapján a nőknek nem is kell olyan sok kellemetlen tünettel megküzdeniük - mindössze 150-et jegyeztek fel ezekből... Haha. Nyilvánvalóan esélyünk sincsen mindet kivesézni, de vegyük sorra a leggyakoribbakat!
1. Étvágyváltozások
Úgy sejtem, hogy egy étrend-kiegészítőket értékesítő webshop látogatóinak ezt aligha kell bemutatnom, de vajon mi lehet az élettani háttere?
A menstruációs ciklusunk úgynevezett follikuláris fázisa a vérzéssel kezdődik és az peteérésig (kb. 14 nap) tart. Ilyenkor az ösztrogén szint emelkedése dominál, ami egyebek mellett az étvágyunkat is csökkenti. Ebben a szakaszban hirtelen sokkal könnyebbnek tűnhet a diéta.
Ezt követi azonban a feketeleves, a luteális fázis, ami a peteéréstől a vérzésig tart, és a progeszteron hormon játszik benne főszerepben. Sajnálatunkra ez a hormon fokozza az éhséget, és borzasztóan megnehezíti a dolgunkat. Minél közelebb érünk a vérzéshez, annál erősebbé válik az éhség is.
Egyértelmű, hogy aki ebben 2 hétben nem gyakorol önkontrollt, arra sajnos a menstruáció előtti többlet kilók nem csak víz, hanem extra zsír formájában is felkúszhatnak. Egy 2016-os kutatás alapján egyébként a nők ilyenkor több fehérjét esznek ösztönösen, és talán a megoldás legfőbb kulcsa is az lehet, hogy a megkívánt 'junk food' helyett inkább fehérjében gazdag ételekből együnk többet - ha már muszáj.
Hasznos étrendkiegészítő lehet ilyenkor az idegnyugtató hatású Yukkuri, ami segít elkerülni a stresszevést, illetve az Ideális vércukor kapszula.
2. Vizesedés és puffadás
A menstruáció előtt a szervezetünk nem csupán vizet tart vissza, hanem sót is - ami megintcsak vizet köt meg, tehát duplán vesztes helyzetből indulunk. Gondolom kitaláltátok már, hogy ezt is kedves barátunknak, a progeszteronnak köszönhetjük, ez ugyanis serkenti az "aldoszteron" hormon termelését, ami a vesékben fogja a vízvisszavételt fokozni.
A vizesedés aztán egyénenként eltérő módon jelentkezhet, legfőképpen a mellen, arcon, hason, karokon, lábakon. Ráadásul kifejezetten látványosan: optikailag és a mérleg szerint is akár 1,5-2,5 kiló is lehet a különbség! De ez csak víz! Kántáld magadnak, írd ki a tükörre, emlékeztesd magad, hogy nincs miért pánikolni!
Borzasztóan szerencsétlen együttállás tud lenni, amikor valaki éppen csak belefogott a diétájába, de a szervezete pont beér abba a szakaszba, amikor a teste elkezdi a vizet látványosan megkötni. A szerencsétlen diétázó úgy érezheti, hogy ő hiába tesz meg minden erőfeszítést, nincsen változás, sőt, akár "hízik" is.
A vizesedést ebben a szakaszban teljesen elkerülni nem lehet, de mérsékelni igen.
- Figyeljünk oda arra, hogy ne együnk agyonsózott dolgokat, a só ugyanis extra vizet fog megkötni.
- Nagyon fontos a megfelelő folyadékbevitel is, ugyanis ha favágó módszerrel igyekszünk megoldani a dolgot és szimplán kevesebbet iszunk, akkor még több aldoszteront fogunk termelni. Abból pedig igazán nincs szükség még többre.
- Természetes vízhajtó hatású gyógynövényekkel is segíthetjük kicsit a felesleges víz távozását, ilyen például a nálunk is megvásárolható Zeraqua. Fontos, hogy a vízhajtást sem szabad túlzásba vinni, hiszen nem véletlenül tartja vissza a szervezetünk a folyadékot.
3. Pszichés hullámzások
Na. Ezt a tünetet már a férfiak is jól ismerik, igaz? Hangulatváltozások, ingerlékenység, szorongás, sírás, álmatlanság, vagy éppen fokozott fáradtság... Minden is és annak az ellenkezője is, akár öt perces váltakozásokkal. Nekem személy szerint kifejezetten rémisztő a gondolat, hogy nem igazán tudhatom amikor éppen bepörgök valamin, hogy tulajdonképpen hol ér véget a személyiségem és az őszinte érzéseim, és hol kezdődik a ciklusom okozta hormonvihar. De... Voltaképpen talán mindegy is, hiszen azzal kell főznünk, ami van.
Ezekben az idegbajos időkben is nagyon hasznos társ lehet a nyugtató hatású gyógynövényeket és kiválóan felszívódó magnézium-biszglicinátot tartalmazó Yukkuri.
4. Bőrtünetek
Nem fogjátok kitalálni, hogy kinek köszönhetjük a bőrünk fokozott faggyútermelését, ami a haj zsírosodását és a pattanásokat okozza. Bizony. A progeszteronnak. Köszönjük progeszteron, 500 ciklusból átlagosan 1-4 megtermékenyülés történik, szóval tökre megéri veled szenvedni.
Szeretném azt mondani, hogy van olyan varázstermékem, ami ezen is segít. A kollagén cuccokat sokan automatikusan a bőr szépségével és simaságával kötik össze. De nem. Ezen sajnos nem fog a kollagén sem segíteni.
Az viszont hasznos lehet, ha a menstruációt megelőző napokon kerülöd azokat az élelmiszereket, amik közismerten okozhatnak pattanásosodást. Ilyen lehet a zsírban gazdag táplálkozás, az olajos magvak, az étcsokoládé.
Források:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/327326#how-long-does-it-last