Leírás
MAGNÉZIUM-BISZGLICINÁT (1200 mg / ebből 240 mg elemi magnézium, 64% NRV)
A magnéziumot talán senkinek nem kell hosszasan bemutatnom, azonban azt fontos kiemelnem, hogy egyáltalán nem mindegy, hogy milyen magnéziumot fogyasztunk. Nagyon sok termékben magnézium-sztearát található - nyilván az olcsósága miatt - ám ez a verzió minimálisan képes felszívódni, érdemi magnézium-pótlásra a személyes véleményem szerint nem alkalmas.
A magnézium-hiány tünetei lehetnek: krónikus fáradtság, ingerlékenység és hangulati zavarok, gyakori fejfájás, koncentrációs zavar, izomgörcsök, súlyos esetben szívritmus zavar
A kiváló biológiai hasznosulású magnézium tehát a Yukkuri legfőbb alkotója, ugyanis a magnézium-hiány egyik legalattomosabb és a leggyakoribb mindennapi tünete éppen az ingerlékenység, idegrendszeri rugalmatlanság, a szorongás és a rossz hangulat.
ASHWAGANDHA (250 mg)
Magyarul álombogyónak is nevezik, de ismert indiai ginzengként, és indiai téli cseresznyeként is. Utóbbi elnevezések a származási országra utalnak, valamint a tényre, miszerint az ashwagandha a tradicionális ajurvédikus orvoslás egyik legjelentősebb gyógynövénye, immár több mint 6000 éve. A hagyományosan neki tulajdonított hatások, a teljesség igénye nélkül:
- kifejezetten erős szorongás- és stresszcsökkentő
-
enyhíti a krónikus stresszt, csökkenti a kortizol (stresszhormon) szintet
-
kortizolszint csökkentő hatása révén jótékony hatással lehet a vérnyomásra, pulzusszámra, alvásminőségre
-
természetes gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító
Lehet ez ennél is érdekesebb? Hát persze! Jelenleg is folynak nagyon érdekes és ígéretes kutatások arra vonatkozóan, hogy az olyan krónikus idegrendszeri rendellenességeket, mint például a Parkinson-kór vagy az ADHD, képes lehet az ashwagandha enyhíteni.
MACSKAGYÖKÉR, AVAGY VALERIANA (100 mg)
Széles körben ismert és elterjedt, híresen erős hatású gyógynövény, amelyet 300-600 mg-os dózisban a hagyományos gyógyászat az alvászavarok és álmatlanság kezelésére használ. A nyugalmat fokozó jellegéből fakadóan hasznos lehet idegesség, stressz, szorongás esetén is. A Yukkuri-ba mindössze 100 mg került belőle, pontosan azért, hogy lehetőleg ne álmosságot okozzon, hanem segítsen egy kicsit relaxáltabb mentális állapotba kerülni.
Mindezekkel együtt fontosnak érzem megemlíteni, hogy a valeriana hatással lehet az éberségre, ezért autóvezetés- és nehézgépek kezelése közben, ha lehet, inkább kerüljük a fogyasztását!
KOMLÓ (88 mg)
Nyugtató hatású gyógynövény, amelyet a sörkészítés mellett a hagyományos gyógyászat is régen felfedezett már magának. Kettős vak kísérletben1 is bizonyosságot nyert, hogy valóban képes hatékonyan csökkenteni a depresszió tüneteit, a szorongást, a hangulati zavarokat. Emellett a benne található egyéb bioaktív hatóanyagok okán valószínűsíthető, hogy segíthet a rákos sejtek elleni küzdelemben is, illetve csökkentheti az alvászavarokat. Ugye nem is kell magyaráznom miért került bele a Yukkuri-ba? :)
1https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28742505
CITROMFŰ (100 mg)
Citrusos illatú, hazánkban is mindenhol elterjedt gyógynövény. A levelében található kémiai anyagok nyugtató hatásúak - éppen emiatt kis hazánkban is nagyon népszerű a hagyományos természetgyógyászatban. Hosszú évszázadok óta használják stressz, szorongás, hangulati zavarok, álmatlanság, étvágytalanság ellen. Magától értetődő, hogy egy sokféle gyógynövényes, nyugtató hatásúnak szánt étrend-kiegészítőben ott a helye!
KURKUMA (200 mg / 190 mg kurkuminoid)
Kissé kakukktojás a többi hatóanyaghoz képest, a kurkuma ugyanis nem kifejezetten nyugtató hatású gyógynövény. Az ázsiai hagyományos orvoslás több száz éve megbecsüli, mind Kínában, mind az indiai ajurvédikus hagyományokban. Szorongás elleni szerként is használják a népi gyógyászatban.
A növény gyökérében található kurkuminoidok erős gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatásukról ismertek. Jelenleg is számos kutatás zajlik a kurkumával kapcsolatosan, és mind a hagyományos- mind a természetgyógyászatban egyre nagyobb népszerűségnek örvend, elsősorban az általános gyulladáscsökkentő hatása miatt, amely természetéből fakadóan sok más állapot javulásához is hozzájárulhat.
A Yukkuri-ba azért került bele, mert a szorongásra gyakorolt valószínűsíthető pozitív hatása mellett szerintem nagyon hasznos dolog megturbózni a szervezetünket egy kis antioxindánssal is. A "civilizált" emberi lét annyi fronton támadja a testünk és a lelkünk egészségét, hogy ilyen csodás gyógynövényekből csak jó, ha minden nap fogyasztunk egy keveset. Ha máshogyan nem, akkor étrend-kiegészítőként.
Paraméterek
Kiszerelés | 70 g (90 db kapszula) |
Fogyasztási javaslat | fogyasszon naponta egy adagot (3 kapszula) lefekvés előtt bő vízzel |
Összetevők | magnézium-biszglicinát, kapszulahéj (zselatin), ashwagandha (Withania somnifera) gyökér kivonat, Kurkuma (Curcuma longa) gyökér kivonat, Macskagyökér (Valeriana officinalis) kivonat 4:1, Citromfű (Melissa officinalis) kivonat 4:1, Komló (Humulus lupulus) por, csomósodást gátló anyag (szilícium-dioxid) |
Allergén információk | glutént, tejet, szóját, tojást és mogyoróféléket feldolgozó üzemben készült. |
Figyelmeztetések | Kisgyermekek elől elzárva tartandó! A készítmény alkalmazásakor a gépjármű vezetés fokozott figyelmet igényel. Amennyiben a étrend-kiegészítő bevétele után álmosságot, szédülést észlel, gépjárművet vezetni, veszélyes gépeket kezelni tilos! Alkohollal és nyugtatókkal együtt fogyasztani tilos! |
Szoptatás alatt
Nincsen sajnos egyértelmű válasz, mert a gyógynövények hatásairól szoptatós anyukákon és a kisbabáin senki nem végez kutatásokat, jogi-etikai okokból. De azért lebontom alkotók szerint, amit tudni lehet:
Magnézium-biszglicinát: biztonságos, lehet szedni.
Ashwagandha: az ajurvédikus orvoslás tejvolumen növelésére is használja, és a jelenlegi tudásunk szerint nem kerül át az anyatejbe. Ugyanakkor felnőttek esetében extrém ritkán előfordult már, hogy a májat megterheli, ezért az e-lactancia.org "korlátozottan alkalmazható" státuszba sorolja.
Citromfű: nem születtek kutatások a témában, valószínűleg biztonságos, a népi gyógyászatban alkalmazták. Terhesség alatt viszont nem szedhető. E-lactancia besolorás: "biztonságos"
Komló: nem születtek kutatások a témában, valószínűleg biztonságos, a népi gyógyászatban alkalmazták. E-lactancia besorolás: "valószínűleg biztonságos"
Valeriana: nem születtek kutatások a témában, valószínűleg biztonságos, a népi gyógyászatban alkalmazták. A kissé erősebb nyugtató hatása miatt koraszülöttek esetében és közvetlen a szülés utáni pár hónapban kevéssé javasolt. E-lactancia besorolás: "valószínűleg biztonságos"