A spirulina elsők között tört be a köztudatba, mint "superfood". Jellegzetes színe miatt nálam a FeminPRO csoportban a vicces kedvű tagok elnevezték mocsárturmixnak a vele készült smoothie-t. Azt is pontosan tudom, hogy nagyon sokan éppen a bizarr kinézete miatt idegenkednek tőle.
Pedig a spirulina nem más, mint édesvízi mikroalga, amelynek méregzöld színét a rendkívül magas klorofill tartalma adja. Növényi fehérje tartalma kifejezettten magas - 60% fölötti -, amelynek extra különlegessége, hogy mind a nyolc, a testünk számára nélkülözhetetlen esszenciális aminosavat tartalmazza.
Spirulina esetében különösen fontos, hogy bio minősítésű terméket keressünk, mert a nem megfelelő körülmények között "termesztett" alga toxinokkal és nehézfémekkel lehet szennyezett.
Vitaminok: B1, B2, B3, B12, C, E vitaminok
Ásványi anyagok: magnézium, kalcium, kálium, vas, foszfor, mangán, cink, szelén
A spirulina alga hatásai
-
anyagcsere szabályozó hatású
-
természetes gyulladáscsökkentő
-
fokozza az immunrendszer aktivitását
-
növeli az energiaszintet, javítja az általános állóképességet
-
csökkenti a vér "káros" (LDL) koleszterin szintjét, így szív- és érrendszer védő hatású
-
segíthet megelőzni vagy mérsékelni a menopauza okozta "élettani" elhízást
És most nézzük, mit mond a tudományos világ...!
1.) Egy 2020-as metaanalízis (más kutatásokat összefoglaló tudományos írás) sorba vette a spirulina bizonyítottnak tűnő hatásait. A tanulmány szerint ezek a következők:
-
csökkenti a zsírok felszívódását a vékonybélben
-
gátolja a szervezetben a gyulladásos folyamatokat
-
gátolja a zsír májban való felhalmozódását
-
csökkenti az oxidatív stresszt
-
javítja az inzulin érzékenységet
-
fokozza a jóllakottság érzést
-
gátolja a koleszterin felhalmozódását
2.) Egy 2017-es kutatás a spirulina antioxidáns, immunrendszer-stimuláló és bélflórára gyakorolt hatásait vizsgálta. A kutatási anyag szerint a spirulina bizonyítottan képes csökkenteni a koleszterinszintet, a vércukorszintet, valamint a vérnyomást, illetve valószínűsíthető, hogy probiotikumokkal együtt fogyasztva hozzájárul az egészséges bélflóra egyensúly kialakulásához. Az eredmények szerint a spirulina csökkentette az egészséges tesztalanyok szervezetében az oxidatív stresszt, illetve növelte a HIV+ tesztalanyok szervezetében a CD4+ immunfehérjék mennyiségét.
3.) Egy 2020-as kutatás szerint a rendszeres spirulina fogyasztás hatékonyan képes szabályozni azon anyagcsere rendellenességeket, amelyek együttesen a metabolikus szindróma kialakulásához vezetnek, és valószínűleg különösen áldásos a hatása a menopauzával küzdő nők számára.
Akiknek jobb a spirulinát óvatossággal közelítenie:
-
autoimmun betegségben szenvedők és immunszupresszánst szedők: mivel a spirulina immunfokozó hatású, súlyosbíthat bizonyos autoimmun betegségeket (pl. lupus, sclerosis multiplex, arthritis) és csökkentheti az immunszupresszánsok hatását
-
vérhígítót szedőknek: a spirulinának vérhígító hatása is lehet, és habár a témában egymásnak ellentmondó tanulmányok is születtek, talán mégis jobb nem kockáztatni
-
PKU-val küzdők: a spirulina természetes fenil-alanin forrás
-
Akik nagyon sok mindenre allergiásak: ritka esetben a spirulina is okozhat allergiát, így érdemes a szedés előtt orvossal konzultálni, óvatosan próbálkozni
Források:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26433766/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5274660/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7767256/