Egy, a Himalája lábainál őshonos növényről van szó, amelyet csodafa néven is ismernek és minden részét hasznosítják, a gyökerétől a leveléig. Én most a moringa leveléből készült, antioxidánsokban gazdag, sejtvédő hatású őrleményt szeretném bemutatni nektek, amelyet talán elsők között kezdtem itthon népszerűsíteni, és azóta is elkötelezett rajongója vagyok.
Vitaminok és ásványi anyagok: A-, C- és E-vitamin, kalcium, kálium
A moringa hatásai:
-
gátolja a rákos folyamatokat
-
nagyon magas antioxidáns (polifenolok, flavonoidok, aszkorbinsav) tartalma lévén a növényi kiegészítők között is kiemelten erős sejtvédő hatású
-
csökkenti az oxidatív stresszt
-
természetes gyulladáscsökkentő
-
antibakteriális és gombaölő hatású
-
segít szabályozni a vércukorszintet
Lehetséges negatív hatás: enyhe hashajtó, így - legalábbis kezdetben - fél kiskanálnál többet nem ajánlott fogyasztani belőle
És most nézzük, mit mond a tudományos világ...!
1.) Egy 2021-es kutatás más tanulmányok anyagit átvizsgálva (ún. metaanalízis) az alábbiakat állapította meg:
-
a levelében található pterigospermin erős antibakteriális és gombaölő hatású
-
a levelében 3 olyan hatóanyag is található, amely rákellenes hatású
-
a levelében találtak olyan hatóanyagot, amely kifejezetten a melanomát képes támadni
-
levelei segítenek az étkezési utáni vércukorszint szabályozásában, így a moringa hatékony kiegészítője lehet a cukorbetegség elleni küzdelemnek
2.) Egy 2018-as kutatás szerint a moringa hatásos gyulladáscsökkentő, visszaszorítja az oxidatív stresszt, semlegesíti a szabadgyököket, csökkenti a rák kockázatát és segít a vércukor szabályozásában - habár a szerző kiemeli, hogy utóbbi két esetben a pontos hatásmechanizmust még nem teljesen ismerjük.
3.) Egy 2017-es metaanalízis arra a következtetésre jutott, hogy a moringa bizonyítottan hatékony lehet a szív- és érrendszeri betegségek, a diabétesz, a rákos elváltozások és a zsírmáj kiegészítő kezelésében.
4.) Egy 2015-ös kutatás a moringa biztonságosságát vizsgálta, és azt találta, hogy sem egyszeri 50 grammos túladagolás, sem napi 8 grammos tartós (40 napos) beviteli mennyiség mellett sem jelentkeztek a tesztalanyoknál negatív mellékhatások.
Akiknek jobb a moringát óvatossággal közelítenie:
-
várandósság és szoptatás: valószínűleg biztonságos a moringa levél használata (terhesség esetén a második hónaptól), de mivel a témában nem készült megfelelő mennyiségű és minőségű kutatás, így jobb elkerülni, vagy kezelőorvossal konzultálni.
-
pajzsmirigy alulműködés: nincsenek ugyan egyértelmű eredményeket produkáló kutatások, de lehetséges, hogy rontja a már fennálló alulműködéses állapotot.
-
cukorbetegség: a moringa vércukorszint csökkentő hatása miatt előfordulhat, hogy a megszokott gyógyszermennyiség túlságosan lecsökkenti a vércukrot, így az óvatos bevezetés, önmegyfigyelés, orvosi konzultáció mindenképpen indokolt.
Források:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5872761/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5745501/